Obvladovanje varnostnega okolja v letu 2024: Izzivi in priložnosti

Ob vstopu v novo leto je pomembno, da se za hip ustavimo in se ozremo v leto, ki je za nami. Kot na številnih drugih področjih, je bilo leto 2023 turbulentno tudi na področju zagotavljanja varnosti. Globalno so leto zagotovo zaznamovali oboroženi konflikti in geopolitična trenja, ki so prisotna na praktično vseh celinah in grožnje v kibernetski sferi, ki ostajajo glavni razlog za nastanek sivih las v poslovni sferi. Na območju Slovenije in širšem območju EU velja izpostaviti vse bolj perečo problematiko migracij, Evropo pa so pretresli primeri strelskih pohodov v izobraževalnih ustanovah in porast primerov terorizma.

Kaj nas čaka v letu 2024?

Sodobne varnostne grožnje zaznamujeta njihova hibridnost in predvsem hitro prilagajanje spremembam v poslovnem okolju. Zato je seveda nemogoče točno napovedati katerim grožnjam bodo organizacije v letu 2024 najbolj izpostavljene. Seveda pa lahko predvidimo nadaljevanje nekaterih trendov iz leta 2023.

Kibernetska varnost …

… bo tudi v letu 2024 predstavljala eno izmed področij, ki so v organizaciji nujna za zagotavljanje nemotenega poslovanja in dolgoročni obstoj organizacije. Posebno pozornost velja v letu 2024 nameniti vlogi umetne inteligence pri zagotavljanju kibernetske varnosti – tako iz vidika razvoja kibernetskih groženj, kot tudi iz vidika razvoja varnostnih rešitev. Umetna inteligenca bo zagotovo vse močneje vplivala na razvoj in kakovost napadov socialnega inženiringa, prav tako bo umetna inteligenca močno vplivala na hitrejše odkrivanje in izkoriščanje različnih varnostnih ranljivosti.

Glede na vrste kibernetsko-varnostnih groženj, številni analitiki pričakujejo nadaljnjo rast in razvoj izsiljevalske programske opreme, zlorabo tehnoloških rešitev v vsakdanji rabi (na primer QR kode in pripomočkov za VR) in porast primerov “hektivizma”. Še posebej velja omeniti tudi vedno večjo grožnjo dezinformacij in namernega zavajanja na vseh kotičkih svetovnega spleta.

Terorizem in AMOK situacije …

… bodo v letu 2024 zagotovo grožnja, ki jim bo potrebno nameniti več pozornosti kot v letu 2023. Porast globalnih trenj, ki v veliki meri temeljijo na ideoloških konfliktih, zagotovo vplivajo na pojavnost terorističnih groženj znotraj EU. Konflikti na območju Izraela, Palestine in Libanona, pa nedavni napadi Hutijevskih upornikov na trgovske ladje v rdečem morju ne povzročajo zgolj groženj svetovni trgovini, temveč imajo lahko tudi ti. metuljev učinek in rezultirajo v večjem terorističnem napadu na območju Evropske unije.

Zato velja v letu 2024 posebno pozornost nameniti pripravi (ali posodobitvi) programov preprečevanja terorizma in drugih primerov ekstremnega nasilja. To še posebej velja za javne institucije, zdravstvene organizacije, kritično infrastrukturo in organizatorje javnih dogodkov. Posebno pozornost velja nameniti tudi vzgojno izobraževalnim zavodom. Če smo do sedaj primere ekstremnega nasilja v šolah ali na univerzah spremljali predvsem iz oddaljenih ZDA, pa so lanski dogodki v Beogradu in Pragi pokazali, da so AMOK situacijam izpostavljene tudi izobraževalne ustanove v EU. Čeprav gre zaenkrat za osamljena incidenta, pa lahko tovrstni dogodki pogosto motivirajo prihodnje napadalce.

Varovanje informacij in poslovnih skrivnosti …

… še zdaleč ni nova tema, verjamemo pa, da bo v letu 2024 vse bolj aktualna. Globalna trenja in polarizacija političnih blokov ne vpliva zgolj na fizično in kibernetsko varnost, temveč tudi na ekonomsko varnost. Evropska unija se vse od izbruha pandemije COVID-19 trudi znižati odvisnost gospodarstva od tretjih držav, kar vodi v centralizacijo razvoja in proizvodnje na območju EU. Postopno zmanjševanje razvojne in proizvodne odvisnosti od tretjih (predvsem azijskih) držav pa seveda pomeni tudi manj deljenja občutljivih poslovnih ali razvojnih informacij. Zato v letu 2024 na IVSR pričakujemo povečano število primerov industrijskega vohunjenja – tako v kibernetski, kot tudi v fizični sferi.

Razvoj varnostnih rešitev …

… bo v letu 2024 igral izjemno pomembno vlogo pri oblikovanju osebne, organizacijske in nacionalne varnosti. V Sloveniji spremljamo počasno modernizacijo trga tehničnega varovanja, kjer bodo v naslednjih letih veliko vlogo igrale avtomatizirane ali celo avtonomne rešitve, ki jih bo poganjala umetna inteligenca. Razvoj pa seveda ni omejen zgolj na tehnične rešitve, temveč tudi na varnostne procese. V veliki večini slovenskih organizacij je mogoče opaziti zastarele varnostne procese, ki bolj kot da organizacije ščitijo pred realnimi grožnjami, skrbijo za čisto vest odločevalcev – “Seveda skrbimo za varnost, ali niste videli kamer na vogalu?”.

Kako torej v letu 2024 uspešno obvladovati varnostno okolje?

Univerzalni recept seveda ne obstaja. Vsem organizacijam svetujemo, da pred izvedbo varnostnih ukrepov opravijo celovito analizo varnostnih tveganj, na podlagi lahko nato sprejemajo optimalne odločitve. Poleg zgoraj omenjenih področij, pa velja v letu 2024 pozornost nameniti tudi:

  • Zagotavljanju skladnosti.
  • Preprečevanju tveganj v dobavni verigi.
  • Vzpostavitvi sistemov neprekinjenega poslovanja.

Redno spremljanje varnostne sfere in analitičen pristop k upravljanju varnosti naj bosta vaše vodilo za uspešno obvladovanje varnostnih tveganj. Poseben poudarek namenite preventivnim ukrepom in varnostnim rešitvam, ki vam bodo omogočale hitro prepoznavo in obvladovanje novih groženj.

Deli na:

Preberite si še ostale prispevke

Preprečevanje nasilja nad zaposlenimi v zdravstvu

Preprečevanje nasilja nad zaposlenimi v zdravstvu

V zadnjih dneh odmeva ponoven primer nasilja, ki mu je bila izpostavljena ena od zaposlenih…

Upravljanje z notranjimi grožnjami: Kako podjetje zaščititi od znotraj?

Upravljanje z notranjimi grožnjami: Kako podjetje zaščititi od znotraj?

Vsi se zavedamo, da smo zaposleni najšibkejši člen vsake varnostne verige. Večina človeških napak, ki…

Kako puščati za sabo čim manj digitalnih sledi?

Kako puščati za sabo čim manj digitalnih sledi?

V svetu, kjer tehnologija in digitalizacija neusmiljeno krojita naš vsakdan, se soočamo s številnimi izzivi,…

Obvladovanje varnostnega okolja v letu 2024: Izzivi in priložnosti

Obvladovanje varnostnega okolja v letu 2024: Izzivi in priložnosti

Ob vstopu v novo leto je pomembno, da se za hip ustavimo in se ozremo…

Preprečevanja nasilja v organizaciji

Preprečevanja nasilja v organizaciji

Nasilje nad zaposlenimi predstavlja enega največjih varnostnih problemov sodobnih organizacij. Naj gre za nasilne paciente…

Preprečevanje gospodarskega vohunjenja: vloga detektiva

Preprečevanje gospodarskega vohunjenja: vloga detektiva

Uvod Detektiv lahko bistveno pripomore pri preprečevanju gospodarskega vohunjenja. V razvijajoči se pokrajini globalnega poslovanja…

Ste pripravljeni na nadgradnjo zagotavljanja varnosti v vaši organizaciji?

Kontaktirajte nas in spoznajte kako lahko naše rešitve na ključ pripomorejo k  zagotavljanju varnega in odpornega poslovnega okolja.